turcja ararat

Turcja Ararat – W Poszukiwaniu Arki Noego

11 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji
Cena $1950

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelu na 4 noce w pokojach dwuosobowy
 • Transport na całej trasie wycieczki
 • Śniadania
 • Herbata, woda ( z wyłączeniem innych napoi i alkoholu )
 • Pozwolenie na wspinaczkę
 • Opieka przewodnika
 • Tragarz, kucharz
 • Namiot, karimata, śpiwór, raki

                

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia ( z wyjątkiem śniadań )
 • Wydatki osobiste
 • Krajowe bilety lotnicze

 

Niezbędne wyposażenie: plecak na sprzęt i ubrania, torba na wędrówki, buty turystyczne, czołówki, ciepłe i wodoodporne ubrania, scyzoryk, okulary przeciwsłoneczne. Jeśli przywozisz własny śpiwór, wybierz dobry 3-sezonowy ( 0°C). Na wysokości 4200 mnpm pogoda może być chłodna, a na szczycie można spodziewać się temperatur od 0 do -15°C.Jeśli wolisz nie dzielić pokoju, obowiązuje dodatkowa opłata za jedynkę.                

TURCJA ARARAT – STAMBUŁ – WAN – DOGUBAYAZIT – MURADIYE – PAŁAC ISHAKA PASZY – ARKA NOEGO – DIYADIN – ZAMEK VAN – AKHTAMAR

Kemping

Kultura i historia

Trekking/hiking

Wspinaczka

Wyspy


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO

Wycieczkę trekkingową na świętą górę Ararat rozpoczynamy spotkaniem z przewodnikiem na lotnisku, odprawa i wylot do Stambułu.

2.dzień

CHICAGO - STAMBUŁ

Po wylądowaniu w Turcji przejazd do hotelu i odpoczynek po podróży.

Stambuł nazywany bywa Miastem Meczetów. Nie bez powodu, gdyż jest ich w mieście ponad 2 i pół tysiąca.  Pełen egzotyki i mieszanki kultur godzi tradycje z nowoczesnością.

Jest największym miastem w Turcji. Położone na dwóch kontynentach, w Azji i Europie, jest jedynym takim miastem na świecie. Dwie jego części położone na różnych kontynentach oddziela Cieśnina Bosfor.

3.dzień

STAMBUŁ – WAN - DOGUBAYAZIT

Kolejnego dnia rano wylot ze Stambułu do Wan, miasta, które według legendy założone zostało przez królową Semiramidę, położonego nad przepięknym jeziorem o nazwie Van.

Po obiedzie jedziemy do miasta Dogubayazit położonego 15 km na południowy zachód od góry Ararat. W trakcie podróży zatrzymamy się przy zjawiskowych wodospadach Muradiye.  Po drodze będzie okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć górę Ararat.

Kolacja i nocleg w Dogubayazit.

4.dzień

DOGUBAYAZIT – ARARAT ( 3200mnpm )

O godzinie 8 rano następnego dnia przejazd minibusem do miejsca położonego u podnóża Araratu na wysokości 2200 mnpm. Stąd rozpoczniemy naszą 4-godzinną wspinaczkę do obozu 1 położonego na 3200 mnpm. Po rozbiciu namiotów na kolację jemy ciepły posiłek.

5.dzień

ARARAT ( aklimatyzacja 4200mnpm )

Ten dzień rezerwujemy na aklimatyzację, aby zapewnić naszej wyprawie trekkingowej sukces.  Zaczynamy o 9 rano 4-godzinną wspinaczką do obozu 2 położonego na wysokości 4200mnpm. Po krótkim odpoczynku wracamy do obozu 1 gdzie na obiad podany zostanie gorący posiłek.

6.dzień

ARARAT ( 4200mnpm )

Ponowne podejście do obozu 2 zaczynamy o 8 rano i na miejsce docieramy po 4 godzinach marszu. Popołudnie spędzamy na relaksie i przygotowaniach do wejścia na szczyt Araratu następnego dnia. Na kolację gorący posiłek.

7.dzień

ARARAT ( 5137mnpm )

Naszym celem na dziś jest zdobycie szczytu świętej góry Ormian – Araratu.

Według Starego Testamentu szczyt Araratu to miejsce, gdzie skończył swoją wędrówkę Noe po Potopie. Góra, która ma dwa szczyty o wysokości 5137 i 3896 m, znajduje się na terytorium od dawna zamieszkanym przez Ormian, jednak obecnie jest to terytorium Turcji – 28,8 km od granicy z Armenią.

Zaczynamy o 2 rano. W zależności od warunków śniegowych na ostatnich 200 metrach mogą być potrzebne raki. Na szczyt Araratu docieramy około 8 rano.

Następnie powrót do obozu 2 gdzie podana będzie gorąca zupa i herbata. Po odpoczynku pakujemy namioty i na nocleg wracamy do obozu 1 gdzie zjemy kolację.

8.dzień

ARARAT - DOGUBAYAZIT

Żegnamy się dzisiaj z górą Ararat. Schodzimy z obozu 1 do miejsca gdzie odbierze na samochód. Powrót minibusem do Dogubayazit. Zakwaterowanie w hotelu.

9.dzień

DOGUBAYAZIT – WAN

Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie.

Udamy się do Pałacu Ishaka Paszy. Największe wrażenie robi jego usytuowanie na płaskowyżu pośród stromych klifów górskich. Jego budowa trwała 99 lat.

Zobaczymy Arkę Noego, skamieniałe formacje skalne w kształcie statku, które według hipotezy niektórych archeologów mogą być pozostałością biblijnej Arki.  Nieopodal znajduje się również wielki krater powstały po upadku meteorytu.

Po obiedzie odwiedzimy gorące źródła w Diyadin, idealnego lekarstwa na zmęczone stopy! Na kolację wracamy do Wan.

 

10.dzień

WAN – STAMBUŁ

W Wan zobaczymy starożytny zamek. Stojącą na stromym wzgórzu, nad brzegiem jeziora Van fortecę.  Odwiedzimy również jedną z największych wysp na jeziorze Van, wyspę Akhtamar.  Stoi na niej zabytkowy ormiański kościół Krzyża Świętego z X wieku z cennymi freskami. Na tym kończymy naszą wycieczkę.

Jedziemy na lotnisko skąd odlecimy do Stambułu. Po przylocie przejazd i zakwaterowanie w Lady Diana Hotel.

11.dzień

STAMBUŁ - CHICAGO

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Istambułu.

Na początek udamy się do Topkapi Palace, który był domem dla Sułtanów osmańskich przez prawie 400 lat. Dzisiaj w pałacu znajdują się niesamowite artefakty z okresu osmańskiego, a także wiele dzieł religijnych i słynny Harem. Naszym następnym przystankiem będzie rzymski hipodrom. Ta bizantyjska scena była domem dla sportowego i politycznego życia Konstantynopola.

Po lunchu kontynuujemy zwiedzanie. Przed nami Aya Sofia (Hagia Sophia), czyli Kościół Mądrości Bożej. Ten cud architektury został zbudowany  w 360 AD i funkcjonował jako dom kultu dla różnych religii.

Hagia Sophia była świątynią chrześcijańską, a po zdobyciu miasta przez Turków osmańskich, została przekształcona w meczet. Wielokrotnie palona i dewastowana, była również ofiarą trzęsień ziemi, zanim ostatecznie, po sekularyzacji, została przekształcona w muzeum.

Następnie wybierzemy się do Meczetu Sultanahmet, zwanego również Meczetem Błękitnym. Zbudowany w XVI wieku z polecenia sułtana Ahmeda I, meczet wziął swoją nazwę od misternie wykonanych, niebieskich płytek, które zdobią jego wnętrze. Jest on jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji.
Zatrzymamy się ponadto przy grobowcu Sułtana Mahmuda i starożytnym cmentarzu osmańskim, Cemberlitas a na koniec odwiedzimy Wielki Bazar – najlepsze centrum handlowe Starego Świata z około 4 tysiącami sklepów.

Ten istniejący od czasów Bizancjum bazar, odwiedza rocznie około 100 milionów turystów. Można tam zakupić prawie wszystko, m. in. turystyczne pamiątki, orientalne przyprawy, biżuterię, wyroby garncarskie i dywany lub zrelaksować się w jednej z licznych kawiarenek czy restauracji.

Wieczorem powrót do hotelu. Dla chętnych “Turkish Night” – wieczorny rejs po Bosforze, podczas którego będzie można podziwiać pokaz tureckich tańców oraz skosztować tureckich potraw i trunków.

Przejazd na lotnisko i wylot do Chicago.

 

Inne wycieczki do Turcji:

Pokaż cały plan wycieczki

11 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).